F44 290th ST over Cedar River
Poor Condition78 years old620 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 079031115 |
| Carries | F44 290th ST |
| Crosses | Cedar River |
| Coordinates | 41.66904, -91.15894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1145.0 ft (349 m) |
| Max Span | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 3175.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018490 |