I 80 WB Ia 38 NB over Sugar Creek
Good Condition2 years old18,650 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 1.5 Mi. W. Of Jct. Ia 38 |
| Carries | I 80 WB Ia 38 NB |
| Crosses | Sugar Creek |
| Coordinates | 41.64259, -91.06333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 267.1 ft (81.4 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 2018.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,650 (2021) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 21 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018661 |