Pine AVE over I-80
Fair Condition66 years old70 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 2.0 Mi. E Of W Jct. Ia 38 |
| Carries | Pine AVE |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.64364, -91.07561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 697.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018640 |