US 65 over Blake Creek
Fair Condition71 years old4,690 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.1 Mi. S Of Jct. SR B15 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | Blake Creek |
| Coordinates | 43.23993, -93.21053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 229.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,690 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019040 |