B15 330th ST over Spring Creek
Fair Condition69 years old570 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 097200903 |
| Carries | B15 330th ST |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 43.24196, -93.20888 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 383.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 570 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019140 |