US 65 over Blair Creek
Fair Condition51 years old4,480 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.3 Mi. N Of Jct. SR B15 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | Blair Creek |
| Coordinates | 43.24642, -93.21067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 342.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,480 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019051 |