NB I-35 over 4th AVE S
Fair Condition56 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.9 Mi. S Of N Jct. US 18 |
| Carries | NB I-35 |
| Crosses | 4th AVE S |
| Coordinates | 43.13332, -93.35589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 925.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019160 |