SB I-35 over Imrl Rr
Good Condition56 years old10,800 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.2 Mi. S Of Jct. 18 |
| Carries | SB I-35 |
| Crosses | Imrl Rr |
| Coordinates | 43.14152, -93.35614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 950.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,800 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019210 |