I 35 SB over Main ST
Fair Condition56 years old10,800 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.6 Mi. S Of N Jct. Us.18 |
| Carries | I 35 SB |
| Crosses | Main ST |
| Coordinates | 43.13758, -93.35622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 1123.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,800 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019190 |