US 18 over Winters Lake Overflow
Fair Condition97 years old2,130 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 2.9 Mi. E Of Jct. SR T76 |
| Carries | US 18 |
| Crosses | Winters Lake Overflow |
| Coordinates | 43.06684, -92.45783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 207.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1964) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,130 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019600 |