FM over Wapsipinicon River
Poor Condition70 years old550 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 095141204 |
| Carries | FM |
| Crosses | Wapsipinicon River |
| Coordinates | 43.06537, -92.45572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 410.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019980 |