US 18 over Wapsipinicon Overflow
Good Condition48 years old2,280 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 0.4 Mi. E Of Jct. SR V14 |
| Carries | US 18 |
| Crosses | Wapsipinicon Overflow |
| Coordinates | 43.06678, -92.44707 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 407.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,280 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019621 |