E46 245th ST over Soldier River
Good Condition6 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083421707 |
| Carries | E46 245th ST |
| Crosses | Soldier River |
| Coordinates | 42.00127, -95.76263 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 516.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249831 |