L16 over Beaver Creek
Good Condition6 years old159 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083441406 |
| Carries | L16 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 42.00314, -95.92921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 285.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2022) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250141 |