FM over Maple River
Poor Condition66 years old150 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083441504 |
| Carries | FM |
| Crosses | Maple River |
| Coordinates | 42.00768, -95.96220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 305.1 ft (93 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 734.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250150 |