E54 over Monona-harrison Ditch
Good Condition11 years old289 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083443203 |
| Carries | E54 |
| Crosses | Monona-harrison Ditch |
| Coordinates | 41.96497, -95.99191 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 658.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 289 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250211 |