H54 265th ST over West Nodaway
Good Condition9 years old300 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071362803 |
| Carries | H54 265th ST |
| Crosses | West Nodaway |
| Coordinates | 40.92250, -94.99544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 890 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254331 |