Local over Nodaway River
Fair Condition33 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071362104 |
| Carries | Local |
| Crosses | Nodaway River |
| Coordinates | 40.93325, -95.00452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 130.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254251 |