FM over Over Bnsf Rr
Fair Condition60 years old300 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071362003 |
| Carries | FM |
| Crosses | Over Bnsf Rr |
| Coordinates | 40.94061, -95.01422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 498.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254220 |