Local RD over Tarkio Creek
Poor Condition60 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071372005 |
| Carries | Local RD |
| Crosses | Tarkio Creek |
| Coordinates | 40.93352, -95.12242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 189 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254490 |