Local over Drainage
Poor Condition74 years old15 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071373202 |
| Carries | Local |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 40.90784, -95.13744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 90.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254560 |