FM over Tarkio Creek Trib
Poor Condition67 years old219 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071373301 |
| Carries | FM |
| Crosses | Tarkio Creek Trib |
| Coordinates | 40.91544, -95.10447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 234.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 219 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254570 |