250th ST over Walnut Creek
Good Condition15 years old30 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071391903 |
| Carries | 250th ST |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 40.94496, -95.36570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 485.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254951 |