Local over Walnut Creek
Poor Condition60 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071390401 |
| Carries | Local |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 40.98731, -95.34633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 199.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 517 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254820 |