Local Road over Walnut Creek
Poor Condition75 years old20 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071391701 |
| Carries | Local Road |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 40.95945, -95.36228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 258.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 517 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254930 |