Local over Over Bnsf Rr
Poor Condition49 years old61 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072392006 |
| Carries | Local |
| Crosses | Over Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.01819, -95.36604 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 315.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000255861 |