M37 Boxelder AVE over Bnsf Rr
Good Condition12 years old249 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072392804 |
| Carries | M37 Boxelder AVE |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.01094, -95.33703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 729.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 249 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000255911 |