Local Road over Minor Drainage
Poor Condition96 years old61 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072393301 |
| Carries | Local Road |
| Crosses | Minor Drainage |
| Coordinates | 41.00173, -95.34047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 237.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000255931 |