Local over Small Stream
Fair Condition39 years old5 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073363006 |
| Carries | Local |
| Crosses | Small Stream |
| Coordinates | 41.08841, -95.02773 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 190.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256191 |