H20 140th ST over Seven Mile Creek
Good Condition4 years old29 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073362901 |
| Carries | H20 140th ST |
| Crosses | Seven Mile Creek |
| Coordinates | 41.10142, -95.01080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 453.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256161 |