FM over West Nodaway
Good Condition23 years old71 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073363303 |
| Carries | FM |
| Crosses | West Nodaway |
| Coordinates | 41.07975, -94.99489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 695.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 71 (2021) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256201 |