I-8 Sfr over Sauceda Wash
Fair Condition96 years old362 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 2.4 Mi W Jct SR 85 |
| Carries | I-8 Sfr |
| Crosses | Sauceda Wash |
| Coordinates | 32.93650, -112.77310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 219.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 362 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00439 |