I-8 EB over Sauceda Wash
Fair Condition71 years old6,223 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 2.4 Mi W Jct SR 85 |
| Carries | I-8 EB |
| Crosses | Sauceda Wash |
| Coordinates | 32.93660, -112.77310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 375.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,223 (2021) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00442 |