Indian Rd. Rs 50 over Rock Creek
Fair Condition101 years old620 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 6.0n 2.2e Of Pawnee Sta. |
| Carries | Indian Rd. Rs 50 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 37.79051, -94.75636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 105.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060070 |