Indian Rd. Rs 50 over Trib. To Rock Creek
Fair Condition102 years old812 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 6.1n 2.3e Of Pawnee Sta. |
| Carries | Indian Rd. Rs 50 |
| Crosses | Trib. To Rock Creek |
| Coordinates | 37.79055, -94.75502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 78.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 812 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060080 |