Hackberry RD Rs 51 over Trib. Paint Creek
Fair Condition91 years old136 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 4.0s 0.9e Of Redfield |
| Carries | Hackberry RD Rs 51 |
| Crosses | Trib. Paint Creek |
| Coordinates | 37.77610, -94.87086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 53.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 136 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000060090 |