Fern Rd. Rs 1193 over Trib. To Pawnee Creek
Good Condition48 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.8n 2.9e Of Hiattville |
| Carries | Fern Rd. Rs 1193 |
| Crosses | Trib. To Pawnee Creek |
| Coordinates | 37.74718, -94.81667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 133.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060350 |