Quail Rd. Rs 1200 over Shiloh Creek
Fair Condition74 years old80 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.0s 3.8e Of Hammond |
| Carries | Quail Rd. Rs 1200 |
| Crosses | Shiloh Creek |
| Coordinates | 37.90667, -94.62494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 373.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060440 |