245th St. Rs 57 over Shiloh Creek
Fair Condition96 years old282 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.0e 0.2n Of Hammond |
| Carries | 245th St. Rs 57 |
| Crosses | Shiloh Creek |
| Coordinates | 37.93911, -94.65808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 282 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000060240 |