235th St. Rs 57 over Trib. To Wolverine Creek
Poor Condition91 years old159 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.0e 0.5s Of Hammond |
| Carries | 235th St. Rs 57 |
| Crosses | Trib. To Wolverine Creek |
| Coordinates | 37.92915, -94.67641 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 49.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060230 |