215th St. Rs 2130 over Wolverine Creek
Fair Condition92 years old815 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 6.4s Of Fulton |
| Carries | 215th St. Rs 2130 |
| Crosses | Wolverine Creek |
| Coordinates | 37.91694, -94.71333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 120.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 815 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060514 |