215th St. Rs 2130 over Trib. To Wolverine Creek
Poor Condition92 years old815 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 5.9s Of Fulton |
| Carries | 215th St. Rs 2130 |
| Crosses | Trib. To Wolverine Creek |
| Coordinates | 37.92371, -94.71333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 70.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 815 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060515 |