Rs 60 170th St. over Hazel Creek
Good Condition42 years old225 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.9n 0.6e Of Willis |
| Carries | Rs 60 170th St. |
| Crosses | Hazel Creek |
| Coordinates | 39.75450, -95.49206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 338.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070008 |