Rs 60 170th St. over Buttermilk Creek
Fair Condition101 years old230 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.9n 2.8e Of Willis |
| Carries | Rs 60 170th St. |
| Crosses | Buttermilk Creek |
| Coordinates | 39.75459, -95.45086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 91.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070009 |