Rs 2087 190th St. over Middle Fork Wolf River
Fair Condition71 years old90 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.7s 3.2w Of Robinson |
| Carries | Rs 2087 190th St. |
| Crosses | Middle Fork Wolf River |
| Coordinates | 39.78358, -95.47396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 151.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070058 |