Rs 63 290th St. over Terrapin Creek
Fair Condition91 years old365 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.8e Of Morrill |
| Carries | Rs 63 290th St. |
| Crosses | Terrapin Creek |
| Coordinates | 39.92816, -95.67129 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 146.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 365 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070021 |