Rs 65 280th St. over Walnut Creek
Fair Condition61 years old150 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.6s 0.2w Of Padonia |
| Carries | Rs 65 280th St. |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 39.91531, -95.56570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 186.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070028 |