Rs 65 Kestrel Rd. over Trib. To Euchre Creek
Good Condition18 years old325 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.9s Of Padonia |
| Carries | Rs 65 Kestrel Rd. |
| Crosses | Trib. To Euchre Creek |
| Coordinates | 39.90991, -95.56314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 80.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070029 |