Rs 1555 Kestrel RD over Walnut Creek
Good Condition41 years old280 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.8n Of Padonia |
| Carries | Rs 1555 Kestrel RD |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 39.93716, -95.56278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 396.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070047 |