Rs 1293 Kestrel RD over Euchre Creek
Good Condition47 years old470 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.0n 0.1w Of Hiawatha |
| Carries | Rs 1293 Kestrel RD |
| Crosses | Euchre Creek |
| Coordinates | 39.87906, -95.56399 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 85.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070039 |